Tudjuk még egyáltalán, mit jelent az, hogy autóalkatrész?
Az elmúlt néhány évtized alatt elképesztő változásokon ment át az autószervizelés tudománya. Vagy nevezzük inkább iparágnak vagy üzletágnak? Ugyanis az említett változás egyik legfontosabb ismérve az, hogy a szerelőink egyre kevésbé foglalkoznak tényleges szereléssel. Velem pl. többször előfordult már, hogy az autóm valamely, összetettebb, több részegységből álló alkatrészét a szakszerviz, mi több, az ott dolgozó, hozzám mindig őszintének bizonyult, jóindulatú szerelő ismerős javíthatatlannak titulálta, majd én – szkeptikus maradván a logikus működésű, átlátható felépítésű, szétszerelhető szerkezetek javíthatatlanságával kapcsolatban – otthon orvosoltam a problémát, és amikor később a szervizben megmutattam az életre keltett alkatrészt, akkor a szerelőm nem győzött ámuldozni…
Szóval a változás, amiről beszélni szeretnék, abban áll, hogy az autószervizek egyre inkább a gépek „irányítása” alá kerültek, és a modern szerelők már sokkal kevésbé olajos kezű, koszos ruhájú, kétkezi munkások, sokkal kevésbé „szakik” és sokkal inkább jól öltözött, jól fésült informatikusok, mint voltak azelőtt, amikor még tényleges autószerelést végeztek. Egy ilyen szerelő szinte más semmit sem javít, legfeljebb beállít, és mindenek előtt, az esetek túlnyom többségében csak cserél, csak cserél, csak cserél…
Egy ilyen szerelő számára az autóalkatrész fogalma egészen mást jelent, mint amit a letűnt korok autószerelői számára jelentett. Számára a komplett, összeszerelt kormánybox az alkatrész, nem az azt alkotó számtalan kis részegység – akkor is, ha elromlott (nem pedig megsemmisült), és javítani kéne (nem pedig kicserélni)… Ezt a változást rendszerint azzal szokták indokolni, hogy a mai autókat a gyárak már csupa, összetett, de önmagában javíthatatlan alkatrészből rakják össze. Ez a kijelentés azonban sok esetben nem igaz! Számtalan olyan meghibásodás fordul ugyanis elő a mai modern autóknál is, amelyeket, ha van bennünk elhivatottság, és persze megvan a dologhoz szükséges kézügyességünk és műszaki érzékünk is, akkor sok esetben magunk is el tudunk hárítani. És ehhez a történethez hozzátartozik még az is, hogy sok autóalkatrész üzlet árul bizonyos autótípusokhoz olyan alkatrészeket, amelyek az említett, szétszedhetetlen, összetett alkatrészek részegységeit képezik – szóval a bontókon kívül (amelyek sok esetben, amikor nem vagy csak alig öregedő alkatrészekről van szó, tökéletes alternatíva) ők is hátteret biztosítanak ahhoz, hogy sok „javíthatatlan” autóalkatrész javítható legyen.
Érdemes tehát autóalkatrész ügyben először mindig utánagondolnunk annak, hogy mit tehetünk mi magunk az adott probléma megoldása érdekében. A fent említett eseteken túl ugyanis az is előfordulhat, hogy egy valóban javíthatatlan alkatrésszel van dolgunk (habár a 3D nyomtatók korában ez egy egyre inkább könnyelmű kijelentés…), amelynek cseréjéhez azonban nincsen szükségünk szerelőre, mert magunk is el tudjuk végezni. Számomra a fentiek miatt megnyugtató, sőt, kifejezetten szívmelengető tény, hogy léteznek a „közönséges halandók” számára is elérhető autóalkatrész üzletek (ami ma már webshopokat is jelent – róluk semmiképp se feledkezzünk meg, ha – jó értelemben – haladni akarunk a korral!). Ne habozzon tehát autója javára sem kiaknázni az Önben rejlő képességeket!